Joe Claussell


    • Wed, 17 Oct 2012

      ADE 2012

      Ferry Corsten, John Digweed, Mauro Picotto, Carl Cox, Paul Van Dyk, Fatboy Slim, Sander Kleinenberg, Richie Hawtin, Dave Clarke, Pete Tong, Green Velvet, Kevin Saunderson, Derrick May, Chris Liebing, Adam Beyer, Junkie XL, Josh Wink, Steve Bug, Francois K, Carl Craig, DJ Sneak, Agoria, Ricardo Villalobos, M.A.N.D.Y., Michel de Hey, Miss Kittin, DJ T., Ellen Allien, Surgeon, Joris Voorn, Steve Rachmad, Oliver Koletzki, Gui Boratto, Anja Schneider, Guy Gerber, Marc Romboy, Sander van Doorn, Simian Mobile Disco, Deetron, DJ Harvey, Tommie Sunshine, Martin Buttrich, Karotte, Dubfire, Seth Troxler, Giles Smith, Danny Krivit, Drumcell, The Advent, Cristian Varela, DJ Deep, Crookers, Joe Claussell, James Priestley, Boris Werner, Max Cooper, Petar Dundov, Rodriguez Jr., Joseph Capriati, Simon Dunmore, Brodinski, Sandwell District, Tom Trago, Makam, Nina Kraviz, DVS1, Guti, Planetary Assault Systems, Eric de Man, The Flexican, Maarten Mittendorff, Tale Of Us, Blawan, Adana Twins, Mightyfools, Gesaffelstein, Afrojack, Nobody Beats The Drum, Maceo Plex, Eats Everything, Hardwell, The Magician, Kolsch, Presk, Objekt, Henzel & Disco Nova, Ceephax Acid Crew, Sinjin Hawke, Cinnaman, Bassjackers, Nervo, Sunnery James & Ryan Marciano, DJ+


    • Fri, 23 Aug 2013

      Dekmantel Festival - Day 1

      Laurent Garnier, Jeff Mills, James Holden, Juan Atkins, Carl Craig, Surgeon, Mathew Jonson, DJ Koze, Âme, Dixon, Four Tet, Optimo (Espacio), Ron Trent, Robert Hood, Ben Klock, Juju & Jordash, Marcel Dettmann, Move D, Scuba, Joe Claussell, Legowelt, Moritz von Oswald, Tama Sumo, I-F, Gerd Janson, Truss, Levon Vincent, Motor City Drum Ensemble, Vakula, Dexter, Tom Trago, Makam, Pangaea, William Djoko, Rahaan, Planetary Assault Systems, San Proper, Joy Orbison, John Talabot, Midland, Antal, Blawan, Ben UFO, Jamie xx, Pariah, Tako, Pearson Sound, ROD, LFO, Young Marco, Beautiful Swimmers, Morphosis, Xosar, Magic Mountain High, Voices From The Lake, Dekmantel Soundsystem, Ron Morelli, MPIA3, Karenn, Underground Resistance, Cinnaman, Floorplan, Versalife

    • Sat, 24 Aug 2013

      Dekmantel Festival - Day 2

      Laurent Garnier, Jeff Mills, James Holden, Juan Atkins, Carl Craig, Surgeon, Mathew Jonson, DJ Koze, Dixon, Four Tet, Optimo (Espacio), Ron Trent, Robert Hood, Ben Klock, Juju & Jordash, Marcel Dettmann, Move D, Scuba, Joe Claussell, Legowelt, Moritz von Oswald, Tama Sumo, I-F, Gerd Janson, Truss, Levon Vincent, Motor City Drum Ensemble, Vakula, Dexter, Tom Trago, Makam, Pangaea, Traxx, William Djoko, Rahaan, Planetary Assault Systems, San Proper, Joy Orbison, John Talabot, Midland, Antal, Blawan, Ben UFO, Jamie xx, Pariah, Tako, Pearson Sound, LFO, Young Marco, Beautiful Swimmers, Morphosis, Xosar, Magic Mountain High, Voices From The Lake, Dekmantel Soundsystem, Ron Morelli, MPIA3, Karenn, Underground Resistance, Cinnaman, Floorplan, Versalife

    • Sun, 25 Aug 2013

      Dekmantel Festival - Day 3

      Laurent Garnier, Jeff Mills, James Holden, Juan Atkins, Carl Craig, Surgeon, Mathew Jonson, DJ Koze, Dixon, Four Tet, Optimo (Espacio), Ron Trent, Robert Hood, Ben Klock, Juju & Jordash, Martyn, Marcel Dettmann, Move D, Scuba, Joe Claussell, Legowelt, Moritz von Oswald, Tama Sumo, I-F, Gerd Janson, Truss, Levon Vincent, Motor City Drum Ensemble, Vakula, Dexter, Tom Trago, Makam, Pangaea, William Djoko, Rahaan, Planetary Assault Systems, San Proper, Joy Orbison, John Talabot, Midland, Antal, Blawan, Ben UFO, Jamie xx, Pariah, Tako, Pearson Sound, LFO, Young Marco, Beautiful Swimmers, Morphosis, Xosar, Magic Mountain High, Voices From The Lake, Awanto 3, Dekmantel Soundsystem, Ron Morelli, MPIA3, Karenn, Underground Resistance, Cinnaman, Floorplan, Versalife

    • Wed, 16 Oct 2013

      Amsterdam Dance Event - Day 1

      Ferry Corsten, John Digweed, Armin van Buuren, Paul Oakenfold, Danny Tenaglia, Carl Cox, Sander Kleinenberg, Richie Hawtin, Dave Clarke, Pete Tong, Hernan Cattaneo, Chris Liebing, Laurent Garnier, Adam Beyer, Andy C, Steve Bug, Carl Craig, Moguai, DJ Sneak, Agoria, Ricardo Villalobos, Nic Fanciulli, M.A.N.D.Y., DJ Shadow, Magda, Michael Mayer, Joris Voorn, David Guetta, Loco Dice, Steve Angello, Mathew Jonson, DJ Koze, Âme, Gui Boratto, Dixon, Henrik Schwarz, Stephan Bodzin, Heidi, Dennis Ferrer, Guy Gerber, Christian Smith, Sander van Doorn, Jamie Jones, Fedde Le Grand, Oliver Huntemann, Martin Buttrich, Moodymann, Paco Osuna, Ben Klock, Dubfire, Seth Troxler, Guy J, Solomun, Speedy J, Kraak & Smaak, Kollektiv Turmstrasse, Cristian Varela, Len Faki, Joe Claussell, Stefano Noferini, Trus'me, The Martinez Brothers, Patrice Bäumel, Calvin Harris, Florian Meindl, Mano Le Tough, The Mole, Dosem, Soul Clap, Greg Wilson, Mr. Ties, Joseph Capriati, Culoe De Song, Anthony Parasole, Motor City Drum Ensemble, Marcel Fengler, Moderat, Hobo, Alle Farben, Kaiserdisco, Nina Kraviz, Goldfish, Danny Daze, San Proper, Joy Orbison, DJ Chuckie, Maya Jane Coles, Jackmaster, Sidney Samson, Midland, Julio Bashmore, tINI, Bicep, Tale Of Us, Andhim, Afrojack, Ben UFO, David August, Maceo Plex, Kolsch, Joran van Pol, Job Jobse, Black Coffee, Alesso, Awanto 3, Pachanga Boys, Karenn, Boeboe, DARKSIDE, Bakermat, Martin Garrix, Quintino
      Amsterdam
      TBA - Amsterdam
      156








    • Wed, 2 Aug 2017

      Dekmantel Festival 2017

      Masters At Work, Jeff Mills, Nathan Fake, Mathew Jonson, Monolake, Larry Heard, Optimo (Espacio), Donato Dozzy, Robert Hood, Omar-S, DJ Bone, Juju & Jordash, Wolfgang Voigt, Marcel Dettmann, Andy Stott, Joe Claussell, I-F, Peter Van Hoesen, Hunee, Truss, Anthony Parasole, Motor City Drum Ensemble, Resom, Tom Trago, Tony Allen, Dopplereffekt, Ø [Phase], Floating Points, Nina Kraviz, San Proper, Joy Orbison, Rødhåd, Ancient Methods, Jon Hopkins, Dax J, Huerco S, Midland, Illum Sphere, Antal, Bicep, Red Axes, Joey Anderson, Demdike Stare, Ben UFO, DJ Nobu, Talismann, Voiski, Red Greg, Factory Floor, Dorian Concept, Josh Cheon, Volvox, Tijana T, Steve Reich, Job Jobse, Young Marco, Objekt, Call Super, British Murder Boys, Tessela, Ge-ology, Vatican Shadow, Awanto 3, Dekmantel Soundsystem, Shanti Celeste, Palms Trax, Karenn, Dr. Rubinstein, Cinnaman, Helena Hauff, Matrixxman, Lorenzo Senni, Deniro, Interstellar Funk, Arca, Eclair Fifi, Forest Swords, Lena Willikens, Selvagem, Jameszoo, Stump Valley, Parrish Smith, Aleksi Perälä, Jayda G, Max Abysmal, Umfang, Peggy Gou, Occult, Fatima Yamaha, Unforeseen Alliance, Beatrice Dillon, Byron The Aquarius, Jon K, Inga Mauer, Overmono, Marie Davidson, Vladimir Ivkovic, Das Ding, Phuong Dan, Colin Benders, Marcos Valle, Bufiman